Bahara girdiğimiz ilk günden hepinize merhaba!Sizlerle paylaşmak istediğim bir parfüm deneyimim var bugün; Jo Malone Myrrh & Tonka.

Eğer daha önce Jo Malone markasını denediyseniz koyu renkli şişe ve şeffaf beyaz şişede sunulan parfümlerin farkını bilirsiniz. Ben de bilmeyenler için söyleyeyim; koyu renk şişe “Cologne Intense” yani daha kalıcı olan diğer şeffaf beyaz olan ise “Cologne”. Koyu renkli şişedeki Intense olanlar esans olarak daha baskın ve kalıcı oluyor. Üretimleri de; içeriklerin yetişmemesi, kaliteli hasat olmaması gibi durumlardan sınırlı bir süre için olabiliyor. Mesela benim çok severek kullandığım Iris & White Musk artık üretimde değil maalesef. Markanın değişik karışımlarını beğendiğim için zaman zaman uğrayıp ne gibi yenilikler var diye bakıyorum. İşte Myrrh & Tonka ile tanışmam da bu sayede oldu. Tabi ki dükkandan içeri girdiğimde tek bir parfümü koklamak gibi bir durum söz konusu olmadığından bir kaç parfüm daha denedim. Yine aynı şekilde Intense serisindendi diğer iki parfüm de. “Orris & Sandalwood” ve “Incense & Cedrat”.

Başta sanki Orris & Sandalwood “Evvett! Budur!” dedirten seçenek gibi durmasına rağmen biraz zaman geçince, hani şu “top note, middle note, base note” meselesi var ya, o duruma göre base note yani kalıcı olan baz nota bana hayalimdeki sandal ağacı gibi odunsu ve oryantal kokuyu vermedi. Bu arada bu denemeleri kağıda sıkmak yerine direkt tenime yapıyorum çünkü etkileşimi kağıda sıkmaktan farklı oluyor teninizde. O sebeple parfümü sıktıktan sonra havayla karışsın yani bileklerinizi birbirine sürtmeyin ve havayla olan etkileşime bırakın parfümü. Biraz süre geçtikten sonra tam oturacaktır ve teninizde nasıl kokacağını anlayabileceksiniz. Denememin sonunda benim için parfüm zevkime en uygun olan Myrrh & Tonka oldu.

Şimdi merak edebilirsiniz “Myrrh nedir?” “Tonka nedir?” diye, onunla ilgili de mini bir açıklama yapayım. Myrrh yani mür özellikle Yakın Doğu’da ilaç yapımında ve parfümeride yararlanılan, kokulu, yapışkan bir reçine türü. Aynı zamanda lavanta yapımında kullanılan kokulu bir çeşit sarı sakız. Parfümün içeriğinde bu öz bulunuyor. Tonka da (Tonka bean yani Tonka tohumu diye de geçer) Güney Amerika’nın tropikal bölgelerinde yetişen ve badem şeklindeki siyah tohumu vanilyanın yerine parfüm yapmakta kullanılan ağaç. Eveeet bu iki içerik parfümdeki içeriklerin bazıları tabii ama en baskınları diyebiliriz. Zaten ismini de onlardan almış. Parfümü sıktığınızda üst nota; lavanta, orta nota; mür, baz notası ise vanilya, tonka ve badem.

Eğer siz de benim gibi hafif odunsu, oryantal ve çeşitli baharatları içeren parfümlerden hoşlanıyorsanız şiddetle tavsiye ederim.

Hayata dair bugünlük benden bu kadar. Enerjiniz yüksek olsun!

Reklamlar
This entry was posted in Genel.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s